2014 Results

THE SECOND ANNUAL MONTEZUMA AQUEDUCT 5K
                             Montezuma, NY   October 11, 2014

                        Results By Leone Timing & Results Services
                                    www.leonetiming.com
---------------------------------------------------------------------------------------------
                                                       PLACES IN
PLACE NAME                   AGE   TIME   PACE     AGEGROUP  &  SEX    RESIDENCE           ST
---------------------------------------------------------------------------------------------
    1 Brayden Shumski         23   19:17  6:13   1/3    M20-29  M#   1 Waterloo            NY 
    2 Jordan Anthony          16   20:25  6:35   1/4    M13-19  M#   2 Auburn              NY 
    3 Jakob Dillon            14   21:35  6:57   2/4    M13-19  M#   3 Union Springs       NY 
    4 Ben York                14   21:42  6:59   3/4    M13-19  M#   4 Auburn              NY 
    5 Thomas Giannettino      46   22:28  7:14   1/11   M40-49  M#   5 Auburn              NY 
    6 Donna Langerfeld        28   22:49  7:21   1/4    F20-29  F#   1 Weedsport           NY 
    7 Rich Lapaglia           50   23:10  7:28   1/9    M50-59  M#   6 Cicero              NY 
    8 Mike O'Connor           38   23:19  7:31   1/9    M30-39  M#   7 East Syracuse       NY 
    9 Braden York             12   23:31  7:34   1/1    M01-12  M#   8 Auburn              NY 
   10 Sarah Allen             28   23:37  7:36   2/4    F20-29  F#   2 Moravia             NY 
   11 Bruce Brown             55   23:43  7:38   2/9    M50-59  M#   9 Weedsport           NY 
   12 Dean Pitcher            42   24:19  7:50   2/11   M40-49  M#  10 Auburn              NY 
   13 Tom Daly                60   24:23  7:51   1/6    M60-69  M#  11 Weedsport           NY 
   14 Doug Burdick            60   24:29  7:53   2/6    M60-69  M#  12 Weedsport           NY 
   15 Bethany Brown           19   24:50  8:00   1/6    F13-19  F#   3 Weedsport           NY 
   16 Matt Blom               40   24:57  8:02   3/11   M40-49  M#  13 North Syracuse      NY 
   17 Jonathan Westmiller     15   25:36  8:15   4/4    M13-19  M#  14 Auburn              NY 
   18 Ed Martin               47   25:48  8:18   4/11   M40-49  M#  15 Seneca Falls        NY 
   19 Kathleen Gould          41   26:03  8:24   1/14   F40-49  F#   4 Clinton             MA 
   20 Nick Farsace            32   26:34  8:33   2/9    M30-39  M#  16 Kansas City         MO 
   21 Jeremy Fudo             39   26:58  8:41   3/9    M30-39  M#  17 Auburn              NY 
   22 James Dauenhauer        37   27:02  8:42   4/9    M30-39  M#  18 Port Byron          NY 
   23 Heather Richardson      20   27:24  8:49   3/4    F20-29  F#   5 Hollis              NH 
   24 Gennie Bartholomew      35   27:27  8:50   1/11   F30-39  F#   6 Port Byron          NY 
   25 Allayna Dillon          12   27:28  8:51   1/2    F01-12  F#   7 Union Springs       NY 
   26 Emma Redmond            15   27:52  8:59   2/6    F13-19  F#   8 Port Byron          NY 
   27 Kevin Phelps            34   27:54  8:59   5/9    M30-39  M#  19 Syracuse            NY 
   28 Michael Notaro          51   28:03  9:02   3/9    M50-59  M#  20 Liverpool           NY 
   29 Roma Miller             56   28:11  9:05   4/9    M50-59  M#  21 Baldwinsville       NY 
   30 Logan Reidsma           20   28:16  9:06   2/3    M20-29  M#  22 Syracuse            NY 
   31 Tom Hawkins             56   28:20  9:07   5/9    M50-59  M#  23 Williamson          NY 
   32 Niki Wall               42   28:38  9:13   2/14   F40-49  F#   9 Skaneateles Falls   NY 
   33 Harry Raymond           34   28:38  9:13   6/9    M30-39  M#  24 Bath                NY 
   34 Tony Ciccone            66   29:07  9:23   3/6    M60-69  M#  25 Locke               NY 
   35 Jordyn Baker            13   29:32  9:31   3/6    F13-19  F#  10 Montezuma           NY 
   36 Sarah Farsace           32   30:29  9:49   2/11   F30-39  F#  11 Kansas City         MO 
   37 Todd Thomson            43   30:44  9:54   5/11   M40-49  M#  26 Port Byron          NY 
   38 Brian York              51   30:49  9:56   6/9    M50-59  M#  27 Auburn              NY 
   39 Lori Cordway            35   31:15 10:04   3/11   F30-39  F#  12 Weedsport           NY 
   40 Rachael Lamphier        15   31:20 10:05   4/6    F13-19  F#  13 Locke               NY 
   41 Kayla Martin            18   31:45 10:14   5/6    F13-19  F#  14 Seneca Falls        NY 
   42 Tonya Grunder           55   32:01 10:19   1/15   F50-59  F#  15 Port Byron          NY 
   43 Kim Ramm                55   32:08 10:21   2/15   F50-59  F#  16 Ithaca              NY 
   44 Richard Sherman         49   32:34 10:29   6/11   M40-49  M#  28 Oswego              NY 
   45 Anne Sherman            49   32:34 10:29   3/14   F40-49  F#  17 Oswego              NY 
   46 Jessica Suslik          13   32:43 10:32   6/6    F13-19  F#  18 Port Byron          NY 
   47 Chris Jones             27   32:44 10:32   3/3    M20-29  M#  29 Port Byron          NY 
   48 Fred Baldwin            62   32:52 10:35   4/6    M60-69  M#  30 Cato                NY 
   49 Denise Johns            23   33:06 10:39   4/4    F20-29  F#  19 Syracuse            NY 
   50 Stephanie Scanlon       35   33:44 10:52   4/11   F30-39  F#  20 Cato                NY 
   51 Kim Nicholson           53   33:48 10:53   3/15   F50-59  F#  21 Lansing             NY 
   52 Garld Baker             55   34:29 11:06   7/9    M50-59  M#  31 Montezuma           NY 
   53 Christina Jackson       10   34:29 11:06   2/2    F01-12  F#  22 Weedsport           NY 
   54 Tina Turek              40   34:38 11:09   4/14   F40-49  F#  23 King Ferry          NY 
   55 Jamie Howard            49   35:04 11:18   7/11   M40-49  M#  32 Albany              NY 
   56 Mary Green              51   35:15 11:21   4/15   F50-59  F#  24 Port Byron          NY 
   57 Allison Bene            39   35:22 11:23   5/11   F30-39  F#  25 North Syracuse      NY 
   58 Kathy Lamphier          43   35:28 11:25   5/14   F40-49  F#  26 Locke               NY 
   59 Kristen Blom            42   35:31 11:26   6/14   F40-49  F#  27 North Syracuse      NY 
   60 John Westmiller         40   36:03 11:36   8/11   M40-49  M#  33 Auburn              NY 
   61 Marie Lewis             42   36:06 11:38   7/14   F40-49  F#  28 Brooklyn            NY 
   62 Brian Bidwell           57   36:14 11:40   8/9    M50-59  M#  34 Port Byron          NY 
   63 Nicki Hai               45   36:14 11:40   8/14   F40-49  F#  29 Auburn              NY 
   64 Bonnie O'Connell        50   36:57 11:54   5/15   F50-59  F#  30 Port Byron          NY 
   65 Trish Davis             39   37:30 12:04   6/11   F30-39  F#  31 Locke               NY 
   66 Lori Bodoh              53   37:38 12:07   6/15   F50-59  F#  32 Auburn              NY 
   67 Abigail Riggall         31   38:01 12:14   7/11   F30-39  F#  33 Port Byron          NY 
   68 Cindy Daly              56   38:15 12:19   7/15   F50-59  F#  34 Weedsport           NY 
   69 Lauri Whatley           50   38:44 12:29   8/15   F50-59  F#  35 Candor              NY 
   70 Jarrod Lugo             37   40:52 13:09   7/9    M30-39  M#  35 Pittsford           NY 
   71 Donna Donselaar         69   41:04 13:13   1/1    F60-69  F#  36 Wolcott             NY 
   72 James Wade              31   41:10 13:16   8/9    M30-39  M#  36 Auburn              NY 
   73 Chuck Fluno             52   42:02 13:32   9/9    M50-59  M#  37 Auburn              NY 
   74 Don Jackson             46   42:29 13:41   9/11   M40-49  M#  38 Weedsport           NY 
   75 Erin Glass              38   43:47 14:06   8/11   F30-39  F#  37 Marcellus           NY 
   76 Vicki O'Connor          39   44:10 14:13   9/11   F30-39  F#  38 East Syracuse       NY 
   77 Erin Winland            35   45:29 14:39  10/11   F30-39  F#  39 Auburn              NY 
   78 Paula Freeman           40   45:52 14:46   9/14   F40-49  F#  40 Walworth            NY 
   79 Joel Freeman            43   45:53 14:46  10/11   M40-49  M#  39 Walworth            NY 
   80 Raymond Gould           69   47:06 15:10   5/6    M60-69  M#  40 Port Byron          NY 
   81 Bernie Redmond          61   47:21 15:15   6/6    M60-69  M#  41 Port Byron          NY 
   82 Paul Carner             39   47:47 15:23   9/9    M30-39  M#  42 Weedsport           NY 
   83 Rhonda Carner           40   47:47 15:23  10/14   F40-49  F#  41 Weedsport           NY 
   84 Cate McGowan            57   47:54 15:25   9/15   F50-59  F#  42 Seneca Falls        NY 
   85 Daniel Smith            42   47:55 15:26  11/11   M40-49  M#  43 Auburn              NY 
   86 Karen Pyle              51   50:18 16:12  10/15   F50-59  F#  43 Walworth            NY 
   87 Jessica Dauenhauer      30   51:05 16:27  11/11   F30-39  F#  44 Port Byron          NY 
   88 Kim Breese              54   51:06 16:27  11/15   F50-59  F#  45 Moravia             NY 
   89 Marcia Waterman         70   51:30 16:35   1/1    F70-99  F#  46 Red Creek           NY 
   90 Sabrina Hale            53   51:53 16:42  12/15   F50-59  F#  47 Weedsport           NY 
   91 Elaine Helzer           43   51:53 16:42  11/14   F40-49  F#  48 Auburn              NY 
   92 Tammy Ufholz            50   52:56 17:03  13/15   F50-59  F#  49 Rose                NY 
   93 Jody Wood               40   56:21 18:08  12/14   F40-49  F#  50 Weedsport           NY 
   94 Susan Hawker            53   59:16 19:05  14/15   F50-59  F#  51 Port Byron          NY 
   95 Marylou Giannettino     47 1:00:52 19:36  13/14   F40-49  F#  52 Auburn              NY 
   96 Dawn Recckio            44 1:00:52 19:36  14/14   F40-49  F#  53 Port Byron          NY 
   97 Loretta O'Connor        59 1:01:19 19:44  15/15   F50-59  F#  54 Port Byron          NY 



                             AGE GROUP AWARDS


                           MALE OVERALL RESULTS
--------------------------------------------------------------------------------
       PLACE NAME                 AGE   TIME   RESIDENCE       ST
--------------------------------------------------------------------------------
           1 Brayden Shumski       23   19:17  Waterloo        NY 
           2 Jordan Anthony        16   20:25  Auburn          NY 
           3 Jakob Dillon          14   21:35  Union Springs   NY 


                          FEMALE OVERALL RESULTS
--------------------------------------------------------------------------------
       PLACE NAME                 AGE   TIME   RESIDENCE       ST
--------------------------------------------------------------------------------
           1 Donna Langerfeld      28   22:49  Weedsport       NY 
           2 Sarah Allen           28   23:37  Moravia         NY 
           3 Bethany Brown         19   24:50  Weedsport       NY 


                          MALE AGE GROUP:  1 - 11
--------------------------------------------------------------------------------
      PLACE O'All NAME                 AGE   TIME   RESIDENCE            ST
--------------------------------------------------------------------------------


                         FEMALE AGE GROUP:  1 - 11
--------------------------------------------------------------------------------
      PLACE O'All NAME                 AGE   TIME   RESIDENCE            ST
--------------------------------------------------------------------------------
          1    53 Christina Jackson     10   34:29  Weedsport            NY 


                         MALE AGE GROUP:  12 - 19
--------------------------------------------------------------------------------
      PLACE O'All NAME                 AGE   TIME   RESIDENCE            ST
--------------------------------------------------------------------------------
          1     4 Ben York              14   21:42  Auburn               NY 
          2     9 Braden York           12   23:31  Auburn               NY 
          3    17 Jonathan Westmiller   15   25:36  Auburn               NY 


                        FEMALE AGE GROUP:  12 - 19
--------------------------------------------------------------------------------
      PLACE O'All NAME                 AGE   TIME   RESIDENCE            ST
--------------------------------------------------------------------------------
          1    25 Allayna Dillon        12   27:28  Union Springs        NY 
          2    26 Emma Redmond          15   27:52  Port Byron           NY 
          3    35 Jordyn Baker          13   29:32  Montezuma            NY 



                         MALE AGE GROUP:  20 - 29
--------------------------------------------------------------------------------
      PLACE O'All NAME                 AGE   TIME   RESIDENCE            ST
--------------------------------------------------------------------------------
          1    30 Logan Reidsma         20   28:16  Syracuse             NY 
          2    47 Chris Jones           27   32:44  Port Byron           NY 


                        FEMALE AGE GROUP:  20 - 29
--------------------------------------------------------------------------------
      PLACE O'All NAME                 AGE   TIME   RESIDENCE            ST
--------------------------------------------------------------------------------
          1    23 Heather Richardson    20   27:24  Hollis               NH 
          2    49 Denise Johns          23   33:06  Syracuse             NY 


                         MALE AGE GROUP:  30 - 39
--------------------------------------------------------------------------------
      PLACE O'All NAME                 AGE   TIME   RESIDENCE            ST
--------------------------------------------------------------------------------
          1     8 Mike O'Connor         38   23:19  East Syracuse        NY 
          2    20 Nick Farsace          32   26:34  Kansas City          MO 
          3    21 Jeremy Fudo           39   26:58  Auburn               NY 


                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 39
--------------------------------------------------------------------------------
      PLACE O'All NAME                 AGE   TIME   RESIDENCE            ST
--------------------------------------------------------------------------------
          1    24 Gennie Bartholomew    35   27:27  Port Byron           NY 
          2    36 Sarah Farsace         32   30:29  Kansas City          MO 
          3    39 Lori Cordway          35   31:15  Weedsport            NY 


                         MALE AGE GROUP:  40 - 49
--------------------------------------------------------------------------------
      PLACE O'All NAME                 AGE   TIME   RESIDENCE            ST
--------------------------------------------------------------------------------
          1     5 Thomas Giannettino    46   22:28  Auburn               NY 
          2    12 Dean Pitcher          42   24:19  Auburn               NY 
          3    16 Matt Blom             40   24:57  North Syracuse       NY 


                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 49
--------------------------------------------------------------------------------
      PLACE O'All NAME                 AGE   TIME   RESIDENCE            ST
--------------------------------------------------------------------------------
          1    19 Kathleen Gould        41   26:03  Clinton              MA 
          2    32 Niki Wall             42   28:38  Skaneateles Falls    NY 
          3    45 Anne Sherman          49   32:34  Oswego               NY 



                         MALE AGE GROUP:  50 - 59
--------------------------------------------------------------------------------
      PLACE O'All NAME                 AGE   TIME   RESIDENCE            ST
--------------------------------------------------------------------------------
          1     7 Rich Lapaglia         50   23:10  Cicero               NY 
          2    11 Bruce Brown           55   23:43  Weedsport            NY 
          3    28 Michael Notaro        51   28:03  Liverpool            NY 


                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 59
--------------------------------------------------------------------------------
      PLACE O'All NAME                 AGE   TIME   RESIDENCE            ST
--------------------------------------------------------------------------------
          1    42 Tonya Grunder         55   32:01  Port Byron           NY 
          2    43 Kim Ramm              55   32:08  Ithaca               NY 
          3    51 Kim Nicholson         53   33:48  Lansing              NY 


                         MALE AGE GROUP:  60 - 69
--------------------------------------------------------------------------------
      PLACE O'All NAME                 AGE   TIME   RESIDENCE            ST
--------------------------------------------------------------------------------
          1    13 Tom Daly              60   24:23  Weedsport            NY 
          2    14 Doug Burdick          60   24:29  Weedsport            NY 
          3    34 Tony Ciccone          66   29:07  Locke                NY 


                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 69
--------------------------------------------------------------------------------
      PLACE O'All NAME                 AGE   TIME   RESIDENCE            ST
--------------------------------------------------------------------------------
          1    71 Donna Donselaar       69   41:04  Wolcott              NY 


                         MALE AGE GROUP:  70 - 99
--------------------------------------------------------------------------------
      PLACE O'All NAME                 AGE   TIME   RESIDENCE            ST
--------------------------------------------------------------------------------


                        FEMALE AGE GROUP:  70 - 99
--------------------------------------------------------------------------------
      PLACE O'All NAME                 AGE   TIME   RESIDENCE            ST
--------------------------------------------------------------------------------
          1    89 Marcia Waterman       70   51:30  Red Creek            NY