2013 Results

  THE FIRST ANNUAL MONTEZUMA AQUEDUCT 5K
                             Montezuma, NY   October 12, 2013

                        Results By Leone Timing & Results Services
                                    www.leonetiming.com
---------------------------------------------------------------------------------------------
                                                       PLACES IN
PLACE NAME                   AGE   TIME   PACE     AGEGROUP  &  SEX    RESIDENCE           ST
---------------------------------------------------------------------------------------------
    1 Tyler McDevitt          19   20:26  6:35   1/7    M13-19  M#   1 Manlius             NY 
    2 Jason Keicher           35   22:04  7:06   1/5    M30-39  M#   2 Liverpool           NY 
    3 Jordan Anthony          15   22:32  7:15   2/7    M13-19  M#   3 Auburn              NY 
    4 Tyler Wellington        21   23:30  7:34   1/6    M20-29  M#   4 Cayuga              NY 
    5 Benjamin York           13   23:52  7:41   3/7    M13-19  M#   5 Auburn              NY 
    6 Jacob Clark             23   23:57  7:43   2/6    M20-29  M#   6 Mexico              NY 
    7 Jonathan Logan          36   24:05  7:45   2/5    M30-39  M#   7 Syracuse            NY 
    8 Mike Perkins            44   24:07  7:46   1/16   M40-49  M#   8 Weedsport           NY 
    9 Stephen Pettler         45   24:30  7:53   2/16   M40-49  M#   9 Winchester          VA 
   10 Garld Baker             54   25:03  8:04   1/10   M50-59  M#  10 Montezuma           NY 
   11 Dean Pitcher            41   25:17  8:09   3/16   M40-49  M#  11 Auburn              NY 
   12 Kristen Link            39   25:23  8:11   1/15   F30-39  F#   1 Syracuse            NY 
   13 Jakob Dillon            13   25:28  8:12   4/7    M13-19  M#  12 Union Springs       NY 
   14 Doug Burdick            59   25:36  8:15   2/10   M50-59  M#  13 Weedsport           NY 
   15 Denise Dillman          40   26:02  8:23   1/19   F40-49  F#   2 Victor              NY 
   16 Ian Enderle             16   26:27  8:31   5/7    M13-19  M#  14 Syracuse            NY 
   17 Benjamin Longyear       12   26:28  8:32   1/1    M01-12  M#  15 Port Byron          NY 
   18 Kevin Phelps            33   26:32  8:33   3/5    M30-39  M#  16 Syracuse            NY 
   19 David Estes             28   26:32  8:33   3/6    M20-29  M#  17 Geneva              NY 
   20 Michael O'Connor        37   26:36  8:34   4/5    M30-39  M#  18 East Syracuse       NY 
   21 David Lee               57   26:57  8:41   3/10   M50-59  M#  19 Auburn              NY 
   22 Gennie Bartholomew      34   27:30  8:51   2/15   F30-39  F#   3 Port Byron          NY 
   23 Michaela Martin         17   28:04  9:02   1/7    F13-19  F#   4 Savannah            NY 
   24 Amanda Chuttey          13   28:35  9:12   2/7    F13-19  F#   5 Auburn              NY 
   25 Christian Pace          22   28:49  9:17   4/6    M20-29  M#  20 Duvall              WA 
   26 Douglas Albert          42   29:08  9:23   4/16   M40-49  M#  21 Cayuga              NY 
   27 Brianna Jackson         15   29:34  9:31   3/7    F13-19  F#   6 Montezuma           NY 
   28 Edward Martin           46   29:41  9:34   5/16   M40-49  M#  22 Sterling            NY 
   29 Brian York              50   29:44  9:34   4/10   M50-59  M#  23 Auburn              NY 
   30 Kevin Delaney           53   29:48  9:36   5/10   M50-59  M#  24 Syracuse            NY 
   31 Christopher Ellinwood   28   29:52  9:37   5/6    M20-29  M#  25 Cato                NY 
   32 David Sennett           63   29:52  9:37   1/4    M60-69  M#  26 Auburn              NY 
   33 Timothy McDevitt        48   29:59  9:39   6/16   M40-49  M#  27 Manlius             NY 
   34 Timothy Hodson          41   30:05  9:41   7/16   M40-49  M#  28 Cato                NY 
   35 Jane Pavalkis           23   30:39  9:52   1/7    F20-29  F#   7 Seneca Falls        NY 
   36 Tammy Jedra             35   30:46  9:54   3/15   F30-39  F#   8 Weedsport           NY 
   37 Meaghan McDevitt        15   30:56  9:58   4/7    F13-19  F#   9 Manlius             NY 
   38 Katy Johannssen         38   31:29 10:08   4/15   F30-39  F#  10 New Fairfield       CT 
   39 Zach Recckio            16   31:30 10:09   6/7    M13-19  M#  29 Port Byron          NY 
   40 Brian Johannssen        45   31:39 10:12   8/16   M40-49  M#  30 New Fairfield       CT 
   41 Tony Magnosi            48   31:47 10:14   9/16   M40-49  M#  31 Lansing             NY 
   42 Olivia Pettler          14   32:42 10:32   5/7    F13-19  F#  11 Winchester          VA 
   43 Richard Cronise         59   32:55 10:36   6/10   M50-59  M#  32 Victor              NY 
   44 Jeff Jones              39   33:06 10:40   5/5    M30-39  M#  33 Syracuse            NY 
   45 Len Kataskas            61   33:09 10:40   2/4    M60-69  M#  34 Clifton Springs     NY 
   46 Shannan Gagliardi       42   34:02 10:58   2/19   F40-49  F#  12 Auburn              NY 
   47 Kim Ramm                54   34:20 11:03   1/12   F50-59  F#  13 Ithaca              NY 
   48 Kathy Raynor            37   34:37 11:09   5/15   F30-39  F#  14 Buffalo             NY 
   49 Jordyn Baker            12   34:40 11:10   1/2    F01-12  F#  15 Montezuma           NY 
   50 Bethany Baker           32   35:21 11:23   6/15   F30-39  F#  16 Montezuma           NY 
   51 Beckie Rowland          28   35:27 11:25   2/7    F20-29  F#  17 Fayetteville        NY 
   52 Erin Wilbur             31   35:27 11:25   7/15   F30-39  F#  18 Auburn              NY 
   53 Graham Biddle           58   35:28 11:25   7/10   M50-59  M#  35 Ontario             NY 
   54 Paul Tompkins           53   36:16 11:41   8/10   M50-59  M#  36 Geneva              NY 
   55 Laurie Tompkins         50   36:31 11:46   2/12   F50-59  F#  19 Geneva              NY 
   56 Marie Lewis             41   36:34 11:46   3/19   F40-49  F#  20 Brooklyn            NY 
   57 Cathy Candy             54   36:36 11:47   3/12   F50-59  F#  21 Weedsport           NY 
   58 Nancy Pinchak           50   36:51 11:52   4/12   F50-59  F#  22 Auburn              NY 
   59 Kelly Ide               44   37:28 12:04   4/19   F40-49  F#  23 Newark              NY 
   60 Bob Ide                 53   37:28 12:04   9/10   M50-59  M#  37 Newark              NY 
   61 Sue Biddle              61   37:50 12:11   1/4    F60-69  F#  24 Ontario             NY 
   62 Chuck Longyear          42   38:09 12:17  10/16   M40-49  M#  38 Port Byron          NY 
   63 Sophia Pettler          10   38:16 12:19   2/2    F01-12  F#  25 Winchester          VA 
   64 Katherine Sumner        16   38:27 12:23   6/7    F13-19  F#  26 Port Byron          NY 
   65 Jerra Kohlbrenner       17   38:27 12:23   7/7    F13-19  F#  27 Whitesboro          NY 
   66 Carol Stash             50   38:30 12:24   5/12   F50-59  F#  28 Rushville           NY 
   67 Lori Cordway            34   38:33 12:25   8/15   F30-39  F#  29 Weedsport           NY 
   68 Paul Chipman            65   39:11 12:37   3/4    M60-69  M#  39 Auburn              NY 
   69 Brian Gauthier          60   39:11 12:37   4/4    M60-69  M#  40 Auburn              NY 
   70 Kris Torgeson           48   39:12 12:37   5/19   F40-49  F#  30 Ithaca              NY 
   71 Julie Pettler           45   39:45 12:48   6/19   F40-49  F#  31 Winchester          VA 
   72 Lori Bodoh              52   39:50 12:50   6/12   F50-59  F#  32 Auburn              NY 
   73 Tony Rivera             40   39:57 12:52  11/16   M40-49  M#  41 Weedsport           NY 
   74 Laura Rivera            41   39:57 12:52   7/19   F40-49  F#  33 Weedsport           NY 
   75 Debbie Perkins          54   40:10 12:56   7/12   F50-59  F#  34 Weedsport           NY 
   76 Jamie Howard            48   40:10 12:56  12/16   M40-49  M#  42 Albany              NY 
   77 Julia Deyett            44   40:30 13:02   8/19   F40-49  F#  35 Syracuse            NY 
   78 Kaylee Adler            23   40:30 13:03   3/7    F20-29  F#  36 Montezuma           NY 
   79 Cynthia Daniels         54   41:05 13:14   8/12   F50-59  F#  37 Scipio Center       NY 
   80 Cindy Daly              55   41:19 13:18   9/12   F50-59  F#  38 Weedsport           NY 
   81 Lauri Whatley           49   41:28 13:21   9/19   F40-49  F#  39 Candor              NY 
   82 Michael Baker           15   42:33 13:42   7/7    M13-19  M#  43 Montezuma           NY 
   83 Eileen Carnicelli       56   42:37 13:43  10/12   F50-59  F#  40 Auburn              NY 
   84 Felicia Darrow          21   42:43 13:45   4/7    F20-29  F#  41 Port Byron          NY 
   85 Amanda Vitale           22   42:43 13:45   5/7    F20-29  F#  42 Auburn              NY 
   86 Katie Delaney           33   43:07 13:53   9/15   F30-39  F#  43 Auburn              NY 
   87 Todd Delaney            40   43:09 13:54  13/16   M40-49  M#  44 Auburn              NY 
   88 Stephanie Scanlon       34   43:15 13:56  10/15   F30-39  F#  44 Auburn              NY 
   89 Barb Hubbs              47   43:18 13:57  10/19   F40-49  F#  45 Clyde               NY 
   90 Britney Helmer          23   43:30 14:00   6/7    F20-29  F#  46 Montezuma           NY 
   91 Peter Kappesser         55   43:57 14:09  10/10   M50-59  M#  45 Syracuse            NY 
   92 Vicki O'Connor          38   46:11 14:52  11/15   F30-39  F#  47 East Syracuse       NY 
   93 Lynn Jones              40   46:11 14:52  11/19   F40-49  F#  48 Syracuse            NY 
   94 Gerald Simmons          46   46:53 15:06  14/16   M40-49  M#  46 North Syracuse      NY 
   95 Sandra Cook             30   47:06 15:10  12/15   F30-39  F#  49 Port Byron          NY 
   96 Brandi Ten Eyck         30   47:06 15:10  13/15   F30-39  F#  50 Port Byron          NY 
   97 Lisa Helmer             41   47:17 15:13  12/19   F40-49  F#  51 Montezuma           NY 
   98 Kim Simmons             48   49:43 16:01  13/19   F40-49  F#  52 North Syracuse      NY 
   99 Elaine Ozolins          55   51:30 16:35  11/12   F50-59  F#  53 Weedsport           NY 
  100 Marcia Waterman         69   51:40 16:38   2/4    F60-69  F#  54 Red Creek           NY 
  101 Amy Casler              45   52:27 16:53  14/19   F40-49  F#  55 Beaver Dams         NY 
  102 Kelly Truax             41   52:43 16:59  15/19   F40-49  F#  56 Ovid                NY 
  103 David Robinson          40   53:32 17:14  15/16   M40-49  M#  47 Port Byron          NY 
  104 Kristine Moore          61   57:43 18:35   3/4    F60-69  F#  57 Port Byron          NY 
  105 Michelle Dutcher        44   59:19 19:06  16/19   F40-49  F#  58 Savannah            NY 
  106 Helen Sebastiano        35   59:20 19:06  14/15   F30-39  F#  59 Clyde               NY 
  107 Jody Wood               39 1:02:43 20:12  15/15   F30-39  F#  60 Weedsport           NY 
  108 Janice Roosa            55 1:02:44 20:12  12/12   F50-59  F#  61 Sterling            NY 
  109 Stacy Longyear          42 1:03:55 20:35  17/19   F40-49  F#  62 Port Byron          NY 
  110 Sharon Reagin           60 1:10:27 22:41   4/4    F60-69  F#  63 Ovid                NY 
  111 Kelly Van Riper         41 1:12:15 23:16  18/19   F40-49  F#  64 Interlaken          NY 
  112 James Adler             24 1:30:58 29:17   6/6    M20-29  M#  48 Waterloo            NY 
  113 Charleen Rice           25 1:31:00 29:18   7/7    F20-29  F#  65 Montezuma           NY 
  114 Joseph Adler            46 1:31:05 29:19  16/16   M40-49  M#  49 Montezuma           NY 
  115 Cindy Adler             49 1:31:07 29:20  19/19   F40-49  F#  66 Montezuma           NY 

                             AGE GROUP AWARDS

                           MALE OVERALL RESULTS
--------------------------------------------------------------------------------
       PLACE NAME                 AGE   TIME   RESIDENCE       ST
--------------------------------------------------------------------------------
           1 Tyler McDevitt        19   20:26  Manlius         NY 
           2 Jason Keicher         35   22:04  Liverpool       NY 
           3 Jordan Anthony        15   22:32  Auburn          NY 

                          FEMALE OVERALL RESULTS
--------------------------------------------------------------------------------
       PLACE NAME                 AGE   TIME   RESIDENCE       ST
--------------------------------------------------------------------------------
           1 Kristen Link          39   25:23  Syracuse        NY 
           2 Denise Dillman        40   26:02  Victor          NY 
           3 Gennie Bartholomew    34   27:30  Port Byron      NY 

                          MALE AGE GROUP:  1 - 11
--------------------------------------------------------------------------------
      PLACE O'All NAME                 AGE   TIME   RESIDENCE            ST
--------------------------------------------------------------------------------

                         FEMALE AGE GROUP:  1 - 11
--------------------------------------------------------------------------------
      PLACE O'All NAME                 AGE   TIME   RESIDENCE            ST
--------------------------------------------------------------------------------
          1    63 Sophia Pettler        10   38:16  Winchester           VA 

                         MALE AGE GROUP:  12 - 19
--------------------------------------------------------------------------------
      PLACE O'All NAME                 AGE   TIME   RESIDENCE            ST
--------------------------------------------------------------------------------
          1     5 Benjamin York         13   23:52  Auburn               NY 

                        FEMALE AGE GROUP:  12 - 19
--------------------------------------------------------------------------------
      PLACE O'All NAME                 AGE   TIME   RESIDENCE            ST
--------------------------------------------------------------------------------
          1    23 Michaela Martin       17   28:04  Savannah             NY 

                         MALE AGE GROUP:  20 - 29
--------------------------------------------------------------------------------
      PLACE O'All NAME                 AGE   TIME   RESIDENCE            ST
--------------------------------------------------------------------------------
          1     4 Tyler Wellington      21   23:30  Cayuga               NY 

                        FEMALE AGE GROUP:  20 - 29
--------------------------------------------------------------------------------
      PLACE O'All NAME                 AGE   TIME   RESIDENCE            ST
--------------------------------------------------------------------------------
          1    35 Jane Pavalkis         23   30:39  Seneca Falls         NY 

                         MALE AGE GROUP:  30 - 39
--------------------------------------------------------------------------------
      PLACE O'All NAME                 AGE   TIME   RESIDENCE            ST
--------------------------------------------------------------------------------
          1     7 Jonathan Logan        36   24:05  Syracuse             NY 

                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 39
--------------------------------------------------------------------------------
      PLACE O'All NAME                 AGE   TIME   RESIDENCE            ST
--------------------------------------------------------------------------------
          1    36 Tammy Jedra           35   30:46  Weedsport            NY 

                         MALE AGE GROUP:  40 - 49
--------------------------------------------------------------------------------
      PLACE O'All NAME                 AGE   TIME   RESIDENCE            ST
--------------------------------------------------------------------------------
          1     8 Mike Perkins          44   24:07  Weedsport            NY 

                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 49
--------------------------------------------------------------------------------
      PLACE O'All NAME                 AGE   TIME   RESIDENCE            ST
--------------------------------------------------------------------------------
          1    46 Shannan Gagliardi     42   34:02  Auburn               NY 

                         MALE AGE GROUP:  50 - 59
--------------------------------------------------------------------------------
      PLACE O'All NAME                 AGE   TIME   RESIDENCE            ST
--------------------------------------------------------------------------------
          1    10 Garld Baker           54   25:03  Montezuma            NY 

                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 59
--------------------------------------------------------------------------------
      PLACE O'All NAME                 AGE   TIME   RESIDENCE            ST
--------------------------------------------------------------------------------
          1    47 Kim Ramm              54   34:20  Ithaca               NY 

                         MALE AGE GROUP:  60 - 69
--------------------------------------------------------------------------------
      PLACE O'All NAME                 AGE   TIME   RESIDENCE            ST
--------------------------------------------------------------------------------
          1    32 David Sennett         63   29:52  Auburn               NY 

                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 69
--------------------------------------------------------------------------------
      PLACE O'All NAME                 AGE   TIME   RESIDENCE            ST
--------------------------------------------------------------------------------
          1    61 Sue Biddle            61   37:50  Ontario              NY 

                         MALE AGE GROUP:  70 - 99
--------------------------------------------------------------------------------
      PLACE O'All NAME                 AGE   TIME   RESIDENCE            ST
--------------------------------------------------------------------------------

                        FEMALE AGE GROUP:  70 - 99
--------------------------------------------------------------------------------
      PLACE O'All NAME                 AGE   TIME   RESIDENCE            ST
--------------------------------------------------------------------------------